Czym się różni program rachunkowości online od tradycyjnego?

Rozpowszechnienie internetu przyniosło rewolucję w sposobie dystrybucji oprogramowania. Coraz bardziej rozpowszechnia się model bezinwestycyjny. W tym artykule spróbuję przybliżyć różnice, chociaż jestem przekonany, że nie dam rady wyczerpać tematu.

Programy online najczęściej oferowane są w modelu SaaS, czyli Software-as-a-Service. Dotychczasowy model sprzedaży oprogramowania bazował na odpłatnym udzieleniu licencji. Nie twierdzę, że model najmu oprogramowania nie był znany wcześniej, lecz wyraźnie rozpowszechnia się wraz z rozwojem internetu. Mówiąc fachowym językiem wynika to z tego, że sieć internetowa ułatwia rozdzielenie miejsca przetwarzania danych od miejsca ich prezentacji.

Ale od początku….

Koncepcja usługi „software on demand” nazwana później „Software-as-a-Service” (SaaS) powstała w latach 60-tych XX wieku. Jej dynamiczny rozwój nastąpił w okresie popularyzacji internetu oraz doskonalenia jakości dostępu do sieci. Opis usługi SaaS w obecnej postaci został opublikowany w lutym 2001 w artykule „Strategic Backgrounder: Software as a Service”.

W największym uproszczeniu SaaS polega na przeniesieniu przetwarzania danych z komputerów i serwerów używanych w sieci lokalnej do wysoko wyspecjalizowanych centrów przetwarzania danych. Jednocześnie nie ma konieczności zakupu licencji oraz ponoszenia kosztów instalacji oprogramowania. Użytkownicy korzystają z oprogramowania przez internet.

Pierwotnie, w modelu SaaS, oferowane były proste usługi, jak hosting poczty e-mail, serwis www, itd. Obecnie oferta udostępniania aplikacji biznesowych przez internet za abonamentem rozwija się bardzo dynamicznie. Jedna z bardziej znanych firm konsultingowych „Gartner Group” na podstawie swoich badań stwierdziła, że rynek oprogramowania udostępnianego w modelu SaaS jest w fazie stabilnego wzrostu.

Firma ERPmobile, w marcu roku 2010, przeprowadziła badania w sektorze MSP na próbie 100 przedsiębiorstw. W rezultacie ok 20 % badanych przedsiębiorstw było zainteresowanych zakupem oprogramowania wspomagającego zarządzanie firmą, w modelu SaaS. Na podstawie dostępnych danych można przypuszczać, że szybko wzrasta wśród przedsiębiorców świadomość zalet modelu SaaS w porównaniu z tradycyjnym modelem zakupu i utrzymania systemu we własnym zakresie.

Na podstawie badań i dostępnych informacji przewiduje się, że dalszy rozwój usług SaaS będzie zmierzał w następujących kierunkach:

  • rozszerzanie oferty dostępnych programów
  • integracja procesów biznesowych w przedsiębiorstwie w oparciu o popularną już na świecie koncepcję „chmury publicznej” (public cloud computing), czyli integracja modeli IAAS (infrastructure-as-a-service), PAAS (platform-as-a-service) oraz SAAS (software-as-a-service)
  • adaptacja technologii web 2.0 zmieniających paradygmat interakcji między operatorem serwisu i jego użytkownikami, oddając tworzenie większości treści oraz modelowanie serwisu w ręce samych użytkowników
  • urzeczywistnienie koncepcji „łańcucha dostaw” dla małych i średnich przedsiębiorstw poprzez integrację systemów producentów, dystrybutorów oraz sprzedawców
  • zwiększanie dostępności serwisów na urządzeniach mobilnych

Usługa w modelu Software-as-a-Service bardzo mocno wpisuje się w koncepcję „chmury”. W czasach rozwoju sieci komputerowych i internetu miejsce przetwarzania danych przestaje być istotne. Do tej pory dane były przechowywane przede wszystkim lokalnie – serwerownie, czy centra przetwarzania danych mieściły się w tym samym budynku, w którym rozlokowani byli pracownicy korzystający z tych danych. Wraz ze wzrostem szybkości transmisji danych w sieciach publicznych przestaje mieć znaczenie geograficzna lokalizacja serwerów. Użytkownik coraz częściej nie ma pojęcia gdzie przechowywane są jego dane – po prostu są przetwarzane gdzieś w chmurze globalnej sieci komputerowej.

Najważniejsze stają się:

  • koszt przetwarzania i przechowywania danych. Przetwarzanie w wyspecjalizowanych centrach komputerowych powoduje zazwyczaj obniżenie kosztów.
  • bezpieczeństwo przechowywania danych. Najczęściej serwery umieszczone w centrach danych są bardziej bezpieczne i lepiej chronione niż w lokalnych serwerowniach.

Koncepcja „chmury” ma dalsze implikacje. Zmienia się model świadczenia usług IT, ponieważ łatwiej jest zlecać usługi informatyczne zewnętrznym podmiotom. Zjawisko to wpływa na wolumen usług IT świadczonych w modelu outsourcingu.

Warto podkreślić, że model usługi SaaS ma pozytywne oddziaływanie na środowisko naturalne poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Jeżeli 1000 firm korzysta z oprogramowania w modelu SaaS, wówczas zamiast 1000 małych serwerów, na których zainstalowane będą lokalne programy księgowe, funkcjonuje kilka dużych wirtualnych serwerów w specjalistycznej serwerowni. Można wykazać, że dzięki wirtualizacji serwerów zużycie mocy elektrycznej spada o ok. 80% w porównaniu do malych serwerów fizycznych. (źródło: http://www.vmware.com/virtualization/green-it/index.html)

Wszystkie powyższe czynniki sprzyjają dynamicznemu wkraczaniu modelu SaaS do biznesu. Rynek SaaS rośnie o ok. 20% rocznie i nic nie wskazuje na to, żeby tendencja ta uległa odwróceniu. Nie sądzę, aby trend ten ominął oprogramowanie rachunkowości online.

Tomasz Kozielski

mKsiegowa.pl

Reklamy

0 Responses to “Czym się różni program rachunkowości online od tradycyjnego?”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: