Dlaczego interfejs użytkownika jest ważny w programach rachunkowości online?

W programach biznesowych obsługiwanych przez przeglądarkę, a w programach wirtualnej księgowości w szczególności, dobrze zaprojektowany interfejs użytkownika ma szczególne znaczenie.
Nie chcę tutaj twierdzić, że interfejs mKsiegowa.pl jest doskonały (mam nadzieję że wywiąże się jakaś dyskusja na ten temat), lecz warto zwrócić uwagę na kilka jego zalet.

Najważniejszą cechą interfejsu mKsięgowej to niewątpliwie jego szybkość działania wynikająca z tzw. lekkości. Lekkość interfejsu ma związek z ilością danych, które trzeba przetransmitować z serwera do przeglądarki, aby odświerzyć ekran.

Cecha ta jest szczególnie widoczna w porównaniu z interfejsami innych programów biznesowych dostępnych w internecie. Zauważyłem, że w wielu programach np. klasy CRM każde odświerzenie ekranu zabiera co najmniej 5 s.

Podstawowym czynnikiem wpływającym na „lekkość” interfejsu jest ilość tabel i plików konfiguracyjnych, jakie program otwiera, zanim stworzy stronę www. Na podstawie zawartości tabel sterujących program podejmuje odpowienie decyzje dotyczące konfiguracji ekranu. Równocześnie dane pozyskane z tabel są wyświetlane na ekranie.

W mKsięgowej zdecydowaliśmy się nie wyświetlać danych użytkownika jeżeli to nie jest niezbędne. Tym samym odeszliśmy od często stosowanej praktyki w programach uruchamianych w tradycyjnym systemie okienkowym, wyświetlania pewnego zestawu danych użytkownika na ekranie powitalnym (np. planu kont lub księgowań za ostatni okres).

Przygotowaliśmy eksperymentalną „skórkę”, która obok menu programu wyświetla kilka wykresów z podstawowymi wskaźnikami kondycji firmy. „Skórka” nie cieszy się jak na razie wielką popularnością. Ustawiona podczas tworzenia nowej instancji programu domyślna „skórka” z tukanem jest „lekka” i nie wprowadza niepotrzebnych opóźnień.

Zajmijmy się teraz ekranem roboczym wprowadzania dokumentów. Na uwagę zasługuje kilka ciekawych rozwiązań interfejsu.

Ekran dynamicznie dopasowuje się do używanej rozdzielczości. Łatwo to można zobaczyć zmieniając wielkość okna przeglądarki. Nie jest to cecha, którą często można zobaczyć w aplikacjach biznesowych online. Oszczędzanie miejsca na ekranie rozpoczyna się w mKsięgowej już w momencie generowania list rozwijanych. Ich szerokość jest dostosowywana do najdłuższego elementu listy.

Oznacza to, że jeżeli używamy monitor o stosunkowo niewielkiej rozdzielczości, warto o tym pamiętać na przykład podczas tworzenia nazw kont księgowych. Jeżeli formatka wprowadzania dokumentów księgowych nie mieści się na ekranie to warto przejrzeć i poskracać nazwy kont.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, konsekwentnie stosowanym w programie, jest ukrywanie niepotrzebnych kolumn na formatce wprowadzania dokumentu. Nawet w trakcie wprowadzania wiersza danych program przy pomocy odpowieniego skryptu potrafi dodać kolumnę, jeżeli jej obecność jest niezbędna w określonym kontekście.

Podsumowując, interfejs użytkownika mKsięgowej jest już całkiem dojrzały, a przy tym obronił się przed „ociężałością” innych dojrzałych interfejsów. Zdaniem naszego zespołu każdy szczegół interfejsu użytkownika wymaga przemyślenia, gdyż wprowadzanie dziesiątek, czy setek dokumentów księgowych wymusza dobre rozwiązania.

Obecnie pracujemy nad wprowadzeniem do mechanizmu „skórki” elementu pomocy kontekstowej dla nowych użytkowników. Pomoc będzie mogła być łatwo wyłączona przez zmianę skórki na domyślną. Pomoc kontekstowa ułatwi nowym użytkownikom zapoznanie się z programem, a przez to zmniejszy liczbę zapytań do biura obsługi.

Warto jeszcze omówić kwestię organizacji menu programu, ale to już w jednym z następnych wpisów.

Tomasz Kozielski
mKsiegowa.pl

Reklamy

0 Responses to “Dlaczego interfejs użytkownika jest ważny w programach rachunkowości online?”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: