Księgowość internetowa, a nadzór właścicielski

Chciałbym się dziś zatrzymać nad kwestią nadzoru właścicielskiego. Czy księgowość internetowa może ułatwić sprawowanie nadzoru właścicielskiego?

Zacznijmy od aspektu praktycznego. Jak wygląda analiza bieżącego (tzw. próbnego) bilansu i rachunku wyników?

Z punktu widzenia właściciela najpierw skupiamy się na wyniku firmy. Rachunek zysków i strat jest w większości przypadków pierwszym dokumentem poddawanym analizie. Dane chcemy mieć w miarę aktualne, więc logując się do programu oglądamy „jeszcze ciepłe” informacje o przychodach i kosztach.

Na arkuszu wyników najczęściej naszą uwagę przyciąga jakiś szczegół i chcemy natychmiast wiedzieć z czego wynika określona liczba. Przy współpracy z księgowością w modelu tradycyjnym zadajemy pytanie, na które księgowi muszą odpowiedzieć.

Mając program księgowy dostępny przez internet odpowiedź możemy mieć natychmiast: klikamy na interesującą nas liczbę i sprawdzamy z jakich składników jest zlożona. Następnie zagłębiamy się do kolejnego poziomu analitycznego, aż dojdziemy do poziomu dokumentu, które składają się na wynik.

Podejście takie jest zgodne z zasadą Pareto: wgłębiamy się w 20% właściwych danych, aby wyciągnąć 80% interesujących nas informacji.

Jeżeli dodam, że to wszystko możemy zrobić ze swojego iPada o dowolnej porze dnia i nocy, czy trzeba lepiej uzasadniać tezę, że „księgowość w chmurze” zmienia sposób prowadzenia biznesu?

Z punktu widzenia nadzoru pracy nad firmą, takie rozwiązania eliminują konieczność podwójnej księgowości: jedna prowadzona przez księgowość na potrzeby urzędu skarbowego i druga prowadzona w Excelu na potrzeby zarządzania firmą.

Swoją drogą międzynarodowe standardy księgowości (MSR) zmierzają w tym kierunku.

Osobnym tematem jest możliwość bezpośredniego wglądu w nawiązane kontakty, złożone oferty, postęp realizacji zamówień, itp. To wszystko jest możliwe z mKsięgową.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do kontaktu – zaprezentujemy jak to działa 🙂

Tomasz Kozielski
mKsiegowa.pl

Reklamy

0 Responses to “Księgowość internetowa, a nadzór właścicielski”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: