business in Poland – księgowość dla inwestorów zagranicznych

Dzisiaj zamierzam napisać na temat prowadzenia interesów w Polsce z punktu widzenia Brytyjczyka. Do przemyśleń skłoniła mnie pewna rozmowa z brytyjskim przedsiębiorcą, który założył firmę w Polsce i skorzystał z serwisu http://mksiegowa.pl.

Przyglądając się bliżej kwestii wsparcia brytyjskich inwestycji w obszarze małego biznesu w Polsce nabieram przekonania, że oferta polskich firm w tym zakresie jest niewielka. Księgowość dla obcokrajowców koncentruje się na „dużym” biznesie. Z drugiej strony spora jest oferta w internecie dla Polaków zakładających firmy w Wielkiej Brytanii.

O wsparciu dla biznesu ze strony Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) napisano już sporo. Agencja ta podaje też wiele  interesujących statystyk, jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne. Wielka Brytania była w roku 2010 na szóstym miejscu pod tym względem w Polsce.

Niedawno PAIiIZ przygotował wspólnie z kancelarią Gide Loyrette Nouel dokument pod tytułem „Legal aspects of Doing Business in Poland 2012”. Dokument dosyć dokładnie opisuje wiele aspektów prowadzenia interesów w Polsce. Niewiele jednak napisano na temat prowadzenia księgowości.

Zasady prowadzenia rachunkowości w Polsce różnią się w istotny sposób od zasad w innych krajach. Jak się niejednokrotnie przekonałem, różne standardy dla spółek prawa handlowego i działalności gospodarczej to coś, co budzi zdziwienie u moich angielskich rozmówców. Stopień skomplikowania zasad prowadzenia księgowości w porównaniu do brytyjskich wygląda dla nas niekorzystnie.

Outsourcing usług księgowych w Wielkiej Brytanii jest dosyć popularny. Zdaniem jednak mojego rozmówcy, główną motywacją firm decydujących się na zlecanie księgowości na zewnątrz jest obniżanie kosztów, a nie stopień skomplikowania przepisów.

Wśród małych przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii powszechne jest samodzielne rozliczanie prowadzonej działalności. Odbywa się to w oparciu o podobne standardy księgowości, jakie w naszym kraju stosuje się do spółek prawa handlowego. Nie ma tam osobnych zasad księgowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Księgowość jest po  prostu mniej skomplikowana.

Z drugiej strony zasady księgowości w Polsce są tak rozbudowane, że większość małych spółek prawa handlowego (z tego co wiem, to ok. 90%) korzysta z oferty biura rachunkowego.

Wracam do rozważań „z naszego podwórka”.

Specyfiką programu księgowego online mKsiegowa.pl jest prezentowanie w programie każdego dokumentu księgowego w postaci czytelnej dla przedsiębiorcy.

Na przykład, wystawiona w programie faktura sprzedaży jest prezentowana na ekranie jako faktura (co nie jest oczywiste w innych programach księgowych). Z każdą fakturą jest związany stosowny dokument księgowania tej faktury. Każdy może więc zobaczyć to co go interesuje. Przedsiębiorca „widzi” fakturę, natomiast księgowa „widzi” dowód księgowy. Przedsiębiorca nie musi mieć wiedzy księgowej, aby wprowadzić fakturę do programu. Podobnie jest z innymi dokumentami.

Pokazałem taką filozofię programu pewnemu brytyjskiemu przedsiębiorcy i powiedział „This is exactly what I need!”. Trzeba dodać, że człowiek ten był już „po przejściach” rozwijając swoją działalność w Polsce.

Spodobało mu się również to, że może poruszać się w programie księgowym używając języka angielskiego. Wystarczy przełączyć interfejs programu na inny język.

Może podglądać bilans próbny oraz rachunek zysków i strat swojej firmy logując się do programu ze laptopa. Może też sprawdzić bieżący stan rozrachunków z dowolnym klientem. To jest coś, czego nie znalazł w ofercie żadnego biura rachunkowego.

Liczymy na to, że oferując program dwujęzyczny (na razie interfejs polski i angielski) ułatwi przedsiębiorcom inwestującym w Polsce prowadzenie biznesu. Nie tylko przedsiębiorcom z Wielkiej Brytanii, lecz również z innych krajów. Planujemy też rozszerzenie interfejsu programu o kolejne języki obce.
Na razie uruchomiliśmy serwis w języku angielskim AccountingInPoland.com. Zapraszamy.

Reklamy

1 Response to “business in Poland – księgowość dla inwestorów zagranicznych”


  1. 1 Confined space attendants Luty 21, 2013 o 7:49 am

    It’s actually a nice and useful piece of information.
    I am glad that you shared this useful information with us.
    Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: