Innowacje w księgowości

O innowacji napisano już tomy. Najbardziej podoba mi się definicja, w której innowacja polega na połączeniu dwóch znanych rozwiązań w inny sposób.

Najłatwiej inwencję zaobserwować u małych dzieci. Wychowanie wtłacza je w utarte schematy, które narzucają sposób myślenia – najbardziej nieoczekiwane pomysły znikają z czasem.

Ale do rzeczy. Połączenie księgowości z internetem jest innowacją, której praktyczne zastosowania rozpoczęły się mniej więcej w roku 2006 (w Nowej Zelandii powstała firma Xero, chociaż próby popularyzacji księgowości online były robione już wcześniej).

Początkowo barierą była technologia. Rozwiązania internetowe miały niepraktyczny interfejs użytkownika (mam swój sztandarowy przykład beznadziejnego interfejsu użytkownika – sklep internetowy, opracowany przez dużą światową korporację zajmującą się bazami danych, który jest dla mnie antywzorem) oraz przepustowość łączy.

Rozpowszechnienie się internetu, postęp w warstwie prezentacji (przeglądarki) i potrzeby rynku spowodowały „wysyp” firm oferujących księgowość online.

Najpierw były to programy do prowadzenia książki przychodów i rozchodów. Potem pojawiły się programy do prowadzenia pełnej księgowości online.

Nie twierdzę, że nie istniały rozwiązania pozwalające na pracę w programie księgowym przez internet. Od dłuższego już czasu firmy Microsoft, Citrix, czy VMware oferują nakładki na Windows umożliwiające zdalną pracę przez internet. Są to jednak technologie stosunkowo kosztowne (w porównaniu do oprogramowania bazującego na Linux/Apache/mysql/PHP), chociaż dla większych firm mogą być uzasadnione. Istnieje wiele analiz pokazujących, że w określonych zastosowaniach księgowych, internetowe technologie budowania aplikacni biznesowych są tańsze w zakupie i eksploatacji.

Skupię się teraz na kilku najważniejszych aspektach zmian organizacyjnych związanych z wdrożeniem programów księgowych obsługiwanych przez internet (niezależnie od sposobu udostępniania aplikacji).

Większość małych przedsiębiorstw w Polsce korzysta z biur rachunkowych. Jest to typowy model outsourcingu, w którym opłaca się najczęściej na wynajęcie zewnętrznego partnera do obsługi księgowej. Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z zagrożeń z tym związanych. Na przykład zmiana biura rachunkowego może wiązać się ze sporymi kłopotami dla firmy: koszty przeniesienia danych, utrata historii operacji księgowych z poprzednich lat i inne.

Zmiana biura rachunkowego korzystającego z programu online może rozwiązać te problemy. Przejście z jednego biura do innego może być całkowicie „bezbolesne”.

Kolejnym aspektem jest telepraca. Organizacja pracy zdalnej działu księgowości korzystającego z programu online jest proste i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jednak, jedną z najistotniejszych zalet programu księgowego online, uznaję łatwość szeroko pojętej integracji. W czasie, gdy wszystko przenosi się do internetu. integracja staje się łatwa, a przez to mniej kosztowna. Najważniejsze obszary integracji, to:

1. łączenie księgowości z innymi obszarami działania firmy, a szczególnie z systemami sprzedaży; rozwiązania mniej lub bardziej udane stosuje się od lat (zaczęło się od przenoszenia faktur sprzedaży na dyskietce); internet umożliwia albo całkowitą integrację w ramach jednego systemu, albo poprzez taki, czy inny interfejs online (np. webservices);

2. zapis i odczyt danych dotyczących płatności; wcześniej był to import danych np. z plików MT940, generowanych w systemie bankowości elektronicznej; obecnie wprowadza się całkowitą integrację z systemami płatności (webservices) lub systemami bankowości elektronicznej w oparciu o standard SWIFT;

3. integracja systemów w ramach „łańcucha dostaw” (ang. supply chain); od lat stosowany jest standard EDI, dostępny dla najbogatszych; obecnie, dzięki popularyzacji standardów XML EDI pracujących poprzez webservices, rozwiązanie będzie wkrótce dostępne również dla małych i średnich firm;

Podsumowując, księgowość przez internet będzie nabierała znaczenia w najbliższych latach. Zmiana jest nieunikniona dla przedsiębiorstw dzisiejszej doby.

Reklamy

0 Responses to “Innowacje w księgowości”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: