Internetowe płatności – ciąg dalszy

Kontynuuję temat rozpoczęty w czerwcu – integracja płatności internetowych z księgowością.

Jak już pisałem, integracja płatności internetowych powraca coraz częściej w rozmowach z klientami. Nie jest to jeszcze funkcjonalność zbyt szeroko dostępna w popularnych programach księgowych. Jest wykonywana raczej na zamówienie, niż w standardzie.

W ramach naszej „mapy drogowej” rozwoju mKsięgowej zajęliśmy się tym razem najbardziej popularnym serwisem płatności internetowych – payu.pl. Poprzednia nazwa serwisu to platnosci.pl.

Po analizie dokumentacji w zakresie importu transakcji szybko okazało się, że interfejs payu.pl jest diametralnie inny niż wcześniej zrealizowany przez nas interfejs do przelewy24.pl. Import transakcji w payu.pl bazuje na unikalnym kluczu wygenerowanym przez serwis dla każdej płatności. Oznacza to, że aby wczytać określoną transakcję trzeba znać ten klucz (tzw. session id). Niesie to za sobą istotne konsekwencje – zapłatę można zaimportować do programu księgowego dopiero po wprowadzeniu tego identyfikatora do programu.

W praktyce taka możliwość istnieje tylko, jeżeli wykona się wcześniej operację importu danych o sprzedaży ze sklepu internetowego, który jest zintegrowany z payu.pl. Mamy więc dosyć skomplikowaną konfigurację trzech programów:

  • sklep internetowy rejestruje sprzedaż i zapłatę w serwisie płatności
  • program księgowy wczytuje dane o sprzedaży (razem ze wszystkimi identyfikatorami płatności dla każdej transakcji)
  • na podstawie danych o sprzedaży program księgowy może zaimportować płatności z payu.pl

Powstaje również alternatywa, w której płatności są importowane razem z danymi sprzedaży ze sklepu internetowego. Jest to możliwe pod pewnymi warunkami:

  • sklep rejestruje ostateczny status każdej transakcji (co tak, czy inaczej jest niezbędne do zakończenia transakcji sprzedaży)
  • sklep rejestruje datę zaksięgowania środków na koncie
  • kwota płatności jest zawsze zgodna z wartością sprzedaży, lub wszelkie różnice są monitorowane przez sklep

Wiemy, że nie wszystkie aplikacje sklepów internetowych są przygotowane na precyzyjne zaksięgowanie i rozliczenie płatności, więc zdecydowaliśmy się na implementację interfejsu do systemu payu.pl.

Mamy nadzieję, że będziecie Państwo zainteresowani nową funkcjonalnością mksiegowa.pl, która będzie dostępna pod koniec września.

Reklamy

0 Responses to “Internetowe płatności – ciąg dalszy”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: