Księgowość mikroprzedsiębiorstw

Sejm przygotowuje nowelizację Ustawy o Rachunkowości, wynikającą z implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Nowelizacja koncentruje się na uproszczeniu zasad przygotowywania sprawozdań finansowych przez mikro-podmioty gospodarcze.

Zespół mKsiegowa.pl śledzi na bieżąco planowane zmiany ustawy tak, aby we właściwym momencie przygotować odpowiednie modyfikacje programu księgowości internetowej.

Zastosowanie uproszczeń przewidzianych w nowelizacji ustawy nie jest obowiązkowe dla mikro-podmiotów, ale jesteśmy przekonani, że podmioty spełniające kryteria będą skłonne zastosować je w swojej sprawozdawczości.

Wg publikacji GUS w 2011 w Polsce funkcjonowało 21760 jednostek gospodarczych prowadzących księgi rachunkowe i spełniających kryteria „mikro”.

Zmiany zaproponowane w nowelizacji dotyczą m.in. spółek akcyjnych, spółek z o.o. oraz spółek komandytowo-akcyjnych, które na dzień bilansowy (czyli najczęściej na koniec roku podatkowego) nie przekroczyły dwóch z trzech limitów określonych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego:

  • suma bilansowa nie większa niż 350 000 EURO
  • przychody netto ze sprzedaży nie większe niż 700 000 EURO
  • przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym nie większe niż 10 osób

Dodatkowo, ustawodawca zamierza rozszerzyć katalog podmiotów, których dotyczyć będą uproszczenia, o m.in. stowarzyszenia i fundacje.

Uproszczenia zaproponowane w projekcie ustawy z dnia 22 lipca 2013 roku obejmują możliwość sporządzania sprawozdania finansowego zawierającego jedynie podstawowy zakres bilansu oraz rachunku wyników. Ponadto przewidziane jest zwolnienie ze sporządzania informacji dodatkowej oraz sprawozdania z działalności (pod pewnymi warunkami.

Jeżeli ustawa zostanie przyjęta, planujemy przygotować osobną konfigurację programu dla mikroprzedsiębiorstw. Konfiguracja programu księgowości dla fundacji i stowarzyszeń zostanie również uproszczona zgodnie z nowymi zasadami.

Chcemy promować samodzielne księgowanie, które jest możliwe przy pewnym przygotowaniu w zakresie księgowości. Niezależnie od tego, czy przedsiębiorcy zdecydują się samodzielnie księgować zdarzenia gospodarcze w swojej firmie polecamy serię artykułów ABC – podstawy księgowości dla przedsiębiorców.

Tomasz Kozielski

mKsiegowa.pl

Reklamy

0 Responses to “Księgowość mikroprzedsiębiorstw”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: