Efektywność podczas pracy z programem księgowym

Program księgowy . . . jak każdy program. Możemy pracować mniej, lub bardziej efektywnie. Mam na myśli codzienne czynności wykonywane w programie.

Dzisiaj przyszła mi do głowy myśl, że poziom efektywności naszej pracy (zresztą w każdym programie) zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest, oczywiście, ergonomia programu. Czy jest to jedyny czynnik?

Ktoś podliczył, ze pakiet MS Office ma kilka tysięcy funkcjonalności. Zaawansowany użytkownik wykorzystuje zaledwie sto, maksimum kilkaset. Pakiet ten jest stawiany za wzór ergonomiczności (choć wielu się z taką tezą nie zgodzi), co nie znaczy, że wszystkie czynności wykonujemy efektywnie. Brak wiedzy o pewnych funkcjonalnościach np. Excela powoduje, że tą samą czynność wykonujemy wiele razy – a więc nieefektywnie.

Podobno w Excelu, jeżeli musimy powtórzyć jakąś czynność więcej niż dwa razy to znaczy, że prawdopodobnie jest taka opcja, która pozwala to zrobić lepiej. Czy Państwu nie zdażyło się kasować kilkunastu wierszy tylko dlatego, że chcieliśmy się pozbyć nagłówków stron w raporcie?

Można, oczywiście, użyć makra, ale to jest tylko „automatyzacja nieefektywności”. Lepiej pewnie znaleźć jakiś sposób, który zapewne znajdzie się pośród tysięcy opcji Excela.

Przejdźmy na podwórko naszego programu księgowości internetowej mKsiegowa.pl. Praca z programem za pomocą przeglądarki daje wspaniałe możliwości  ułatwienia sobie życia.

Zrobię przegląd kilku prostych „ficzerów”.

1. Klawisz F11
Dlaczego nie rozszerzyć sobie pola pracy na cały ekran?

2. Klawisz TAB
Dużo wygodniej wprowadza się dokument księgowy poruszając się między polami za pomocą klawiszy TAB (do przodu) i Shift-TAB (do tyłu).

3. Praca w wielu zakładkach przeglądarki
Strasznie wygodna rzecz!
Mogę na przykład otworzyć ekran podglądu danych klienta w jednej zakładce i wprowadzać dokument księgowy w innej. W kolejnej zakładce otwieram sobie kursy walut, a w jeszcze innej kartotekę towarową. W zależności od przeglądarki – mogę przełączać sie między zakładkami za pomocą Ctrl-numer (np. Ctrl-1 to przeskok do pierwszej zakładki przeglądarki).

Pod Windows działa otwieranie kolejnej zakładki poprzez kliknięcie rolki myszki, gdy kursor jest nad określoną pozycją menu. Super sprawa! Można też otworzyć program w nowej zakładce klikając na link prawym klawiszem i wybierając „Otwórz w nowej zakładce” (czy coś podobnego).

4. Praca w wielu oknach
Tutaj moja praca w programie księgowym naprawdę nabiera wigoru, bo mam szeroki monitor. Ostatnio odkryłem, że pod Windows mogę bardzo szybko podzielić ekran na pół, otwierając jedno okno programu (przeglądarki) po prawej, a drugie po lewej. Wiecie jak? Klawisz „windows” w połączeniu ze strzałkami. Tymi samymi klawiszami mogę powrócić do pracy na pełnym ekranie. Działa od Windows 7 w górę. Między oknami przełączam się, oczywiście, Alt-TAB lub Windows-TAB.

5. Poruszanie się strzałkami po menu programu
Nic dodać nic ująć.

6. Zoom – powiększanie i pomniejszanie tekstu w przeglądarce
Przytrzymuję klawisz Ctrl i kręcę kółkiem myszki. Dla mnie bomba!

Polecam Państwu przyzwyczaić się do tych skrótów klawiszowych, a także poznawać nowe. Bardzo ułatwiają pracę.

Autor: Zespół mKsiegowa

Reklamy

0 Responses to “Efektywność podczas pracy z programem księgowym”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: