Odwrotne obciążenie

Odwrotne obciążenie to niecodzienne zjawisko w świecie regulowanym przez Ustawę o VAT.

W normalnej sytuacji to sprzedawca odprowadza podatek VAT do urzędu skarbowego. Ustawodawca wprowadził jednak sytuację, w której kupujący odprowadza VAT od transakcji.

Sytuacja ta dotyczy głownie wyrobów ze stali, ale także innych produktów takich, jak odpady szklane, z papieru i tektury, z tworzyw sztucznych, gumy, wyrobów z miedzi, itd.

Nie każdy może otrzymać fakturę z odwrotnym obciążeniem.

Nawet, jeżeli sprzedajemy wyżej wymienione produkty, nie zawsze możemy obciążyć kupującego obowiązkiem rozliczenia VAT od transakcji. Musimy się za każdym razem upewnić, że spełnione są łącznie trzy warunki (art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT):

  • dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT (czyli dostawcą jest podatnik VAT czynny, niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego ze względu na wysokość sprzedaży);
  • nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT (przedsiębiorca);
  • dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (czyli zwolnieniem z VAT z tytułu dostawy towarów używanych).

Krótko mówiąc, jeżeli sprzedaż jest dokonywana na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, VAT rozlicza sprzedawca (czyli tak, jak zwykle).

Obliczenie VAT w przypadku odwrotnego obciążenia

Wiemy już, w jakich sytuacjach dochodzi do „odwrotnego obciążenia”. W przypadkach takich sprzedawca wystawia fakturę z adnotacją odwrotne obciążenie, a kupujący musi rozliczyć podatek VAT od tej transakcji. Faktura nie powinna zawierać stawki ani kwoty podatku VAT. Sprzedawca wykazuje na fakturze jedynie wartość netto.

Kwota podatku

Kwotę podatku oblicza kupujący według właściwej dla danego towaru stawki VAT.

Podstawa opodatkowania

Podstawą opodatkowania jest kwota, którą nabywca jest obowiązany zapłacić dostawcy za zakupione towary.

Obliczenie podatku

Kupujący nalicza podatek należny. Jednocześnie, ta sama kwota podatku może stanowić podatek naliczony, jeżeli zakupione towary są wykorzystywane przez kupującego do wykonywania czynności opodatkowanych.

Moment powstania obowiązku podatkowego

Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za ten same okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów. Kupujący wykazuje naliczoną kwotę podatku w ewidencji VAT, jednocześnie w części dotyczącej podatku należnego, jak i w części dotyczącej podatku naliczonego.

Deklaracja VAT

VAT z tytułu odwrotnego obciążenia kupujący wykazuje w odpowiedniej deklaracji VAT trochę inaczej, niż normalnie.

Kwoty zarówno podatku naliczonego, jak i należnego wykazujemy w odpowiednich rubrykach, zgodnie z instrukcją wypełniania deklaracji.

W wersji 14 formularza VAT7 kwotę podatku wraz z podstawą opodatkowania wykazujemy w części C, wiersz 12: „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca”.

Więcej na temat odwrotnego obciążenia piszemy w naszym poradniku księgowym.

Reklamy

0 Responses to “Odwrotne obciążenie”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: