VAT split, czyli jak nowa ustawa podzieli przedsiębiorców

Ustawodawca „obdarzył nas” nowym rozwiązaniem prawnym mającym na celu zmniejszenie poziomu wyłudzenia podatku VAT – VAT split payment. Polska nazwa to „podzielona płatność”. W nowej regulacji prawnej powstaje możliwość podzielenia płatności za fakturę na kwotę netto i VAT.

Całe rozwiązanie bazuje na konieczności utworzenia przez banki w Polsce specjalnych rachunków bankowych służących do rozliczenia podatku VAT należnego i naliczonego za przedsiębiorców. Dodatkowo, przedsiębiorcy korzystający z tego „udogodnienia” nie będą mogli wykonywać przelewów nadwyżki podatku VAT ze swojego rachunku służącego do rozliczeń VAT na inne rachunki. Ograniczy to możliwość finansowania działalności z nadwyżki między podatkiem należnym i naliczonym.

Co w przypadku, gdy firma posiada kilka rachunków w banku? Wówczas otrzymamy 1 dodatkowy rachunek VAT. Ponadto za rachunek VAT bank nie będzie mógł pobrać dodatkowej opłaty.

Trzeba zaznaczyć, że rozwiązanie jest dla podatników dobrowolne, aczkolwiek ustawodawca stworzył podstawową zachętę dla przedsiębiorców polegającą na tym, że nie będzie on narażony na sankcje w przypadku nieświadomego uczestnictwa w tzw. karuzeli VAT. Wynika to z:

Ustawowego braku solidarnej odpowiedzialności z dostawcą za odprowadzenie podatku VAT.

Kwoty zgromadzone na rachunku VAT będą mogły być wykorzystane zasadniczo do 2 celów:

  • Uregulowanie zapłaty za podatek VAT naliczony na fakturach dostawców
  • Odprowadzenie podatku VAT do urzędów skarbowych

Dopiero po uwolnieniu środków przez naczelnika urzędu skarbowego wolno je będzie przeznaczyć na inny cel.

Sprzedawca będzie mógł zastrzec sobie w umowie, że nie przyjmuje płatności w systemie podzielonej płatności. Nabywca korzystając z mechanizmu VAT split będzie mógł jednak, w przypadku zakupów od nieuczciwego podmiotu, wykazać przesłankę należytej staranności przy odliczeniu VAT od takich zakupów, a przez to będzie mógł wyeliminować ryzyko posądzenia o współudział w wyłudzeniach VAT.

Ponadto ustawodawca wprowadził zasadę, że środki ze zwrotu VAT będą wpływały na rachunek VAT szybciej, czyli w ciągu maximum 25 dni.

VAT Split – przykład

Zobaczmy teraz jak na przykładzie prostej transakcji handlowej działa mechanizm VAT split. Przyjmijmy, że kontrahent kupuje towary za 70 zł netto i sprzedaje po 100 zł.

vat split przyklad

Przykład działania mechanizmu podzielonej płatności

W powyższym przykładzie nie możemy korzystać do kolejnych zakupów ze środków wynikających z różnicy między VAT naliczonym i należnym przez okres do momentu odprowadzenia tej różnicy do urzędu skarbowego.

 

 

Reklamy

0 Responses to “VAT split, czyli jak nowa ustawa podzieli przedsiębiorców”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Reklamy

%d blogerów lubi to: